עסק מצליח, עסק שמחזיק מעמד לאורך שנים, הוא עסק שיודע כיצד להתנהל מבחינה פיננסית, בין היתר. התנהלות פיננסית נכונה מתחילה בתכנון מקדים. תכנון פיננסי לעסק נדרש עבור כל עסק, בכל סדר גודל ובכל תחום, ומוטב שייעשה כבר בשלבים הראשוניים להקמתו. התכנון, ובתנאי שהוא מתבצע כהלכה, הוא זה שיכול להביא להצלחה הגדולה ולאפשר לעסק לממש את המטרות שהוחלט לגביהן בתחילת הדרך. תכנון זה כולל התייחסות לפרמטרים רבים, כמו ניהול תזרים מזומנים, ניהול קשר עם הבנקים השונים ובחינת מידת הרווחיות בכל צעד וצעד.

תזרים מזומנים יציב כמפתח להתנהלות כלכלית נכונה

תכנון פיננסי לעסק כולל, בין היתר, ניהול תזרים מזומנים. ניהול תזרים זה, כחלק מבניית אסטרטגיה פיננסית לעסק, מאפשר לבעליו לשלוט בצורה טובה יותר בכל הקשור להתנהלות ההוצאות וההכנסות השונות. כרוך בכך גם מעקב שוטף על הצעדים המתבצעים בו, שמונע הפתעות בלתי צפויות גם במקרי דחק. את כל זאת אפשר לבצע בעזרתן של תוכנות ניהול מיוחדות, הכוללות מגוון של כלים המסייעים לבעל העסק לנהל את תזרים המזומנים. תוכנות הניהול הללו מאפשרות להוציא דוחות, לבדוק את ההוצאות הקבועות ואת ההוצאות המשתנות ולבחון האם חלו שינויים לאורך התקופה. נתונים אלה יכולים לעזור לתכנן את צעדיו הבאים של העסק וגם להימנע מטעויות פיננסיות.

תכנון פיננסי ככלי חשוב לכל בעל עסק

התכנון מקיף פרמטרים שונים, ובעידן של תחרות ערה בהיקף רחב בין העסקים השונים, הוא עוזר לעסק להתמודד עם האתגרים הלא פשוטים העומדים מולו. בעלי עסקים רבים מגלים פעמים רבות כי הוצאות העסק גדולות יותר מהכנסותיו, גם אם על פניו נראה שניתן “לשמור על הראש מעל המים”. הדבר עלול להוביל למשברים פיננסיים לא קלים, הפוגמים באופן התנהלות העסק. תכנון פיננסי נבון יכול להפוך כל עסק, ולא משנה באיזה תחום, מעסק מפסיד (כזה שהוצאותיו עולות על הכנסותיו) לעסק מרוויח ומשגשג (עם רווחים גבוהים). בעזרת התכנון הפיננסי יכול בעל העסק לזהות נקודות תורפה ולהגיע אל נקודות האיזון של העסק שלו, הן מבחינת ההכנסות והן מבחינת ההוצאות, ולשמור על רמה נכונה וקבועה שלהן. כך ניתן גם לסמן מטרות עתידיות מתוך ידיעה שהעסק אינו מדשדש במצב של הישרדות ותו-לא.

לסיכום, הדבר הכלל המנחה הוא להיות ״עם יד על הדופק״ כל הזמן. החל משלב תכנון העסק ועד לתפעול השוטף. אי הקפדה על כלל זה עלול להכניס כל עסק למשבר כלכלי, ובמקרה החמור יותר עלול להביא לפשיטת רגל ולפתיחת הליכים בהוצאה לפועל, דבר אשר גורר בעקבותיו שעות רבות של בתי משפט, עורכי דין הוצאה לפועל וכו׳.